Kryptoměny můžou klesat celý rok

Nikde není dáno, že se kryptoměny musí obrátit k růstu už letos. Záleží to na několika faktorech.

Bitcoin poklesMnoho lidí se dostalo k investování do kryptoměn na základě loňských velkých růstů a letos se nestačí divit, jak ztrácejí. Většina věří, že obrat musí nastat každou chvíli.

Může, ale nemusí. Bitcoinu trvalo několik let, než překonal své tisícidolarové maximum z dob Mt. Goxu. O tom, kdy přijdou nové vrcholy, podle mého nyní rozhodují ti, kdo ovládají likviditu na trzích s kryptoměnami.

A ti nejdříve potřebují akumulovat co nejvíce kryptoměn za co nejnižší ceny, takže potřebují setřást amatérské investory a vyprovokovat je k prodeji jejich kryptoměny. Ceny jsou uměle tlačeny dolů, aby bylo dosaženo tohoto cíle.

Může ale přijít ještě větší šoky, stát se může cokoliv, než přijde další růst. Tedy pokud se bavíme o další spekulativní vlně, jako jsme viděli v loňském roce.

Zásadní změnu může přinést, pokud nějaká kryptoměna začne být masivně používána veřejností, takže její cenu začne určovat reálná poptávka a nabídka. V takovém případě se spekulativní manipulace upozadí a všechno může být jinak.

Ale těžko říct, u kterých kryptoměn a kdy k tomu dojde. A kdy dojde k dalším spekulativním vlnám, případně jak se tyto dva jevy zkombinují.

Je ale jasné, že zatím dominují spekulativní manipulace, protože trhy jdou jednotně dolů nezávisle na množství dobrých zpráv pro některé kryptoměny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *