Bude XRP největší kryptoměnou?

V očekávání dalšího růstu kryptoměn se debatuje o tom, kdo se ujme žezla, nebo zda si ho udrží bitcoin.

XRPBitcoin je nejstarší kryptoměna, existuje už 10 let, ale má řadu problémů, které ho ochromují. Snadné použitelnosti brání velmi pomalé transakce a velmi vysoké poplatky v dobách, kdy vzroste zatížení sítě.

V neposlední řadě je to také obrovská energetická náročnost potvrzování transakcí, která za rok spotřebuje tolik elektřiny jako celá Česká republika.

Není proto divu, že když posloucháte názory profesionálních investorů, často slyšíte, že pozice bitcoinu coby jedničky mezi kryptoměnami je dlouhodobě neudržitelná.

Setkal jsem se zajímavým názorem, že největší kryptoměnou bude XRP. Říká to hodně lidí, ale když to říká i šéf velké japonské finanční skupiny SBI, tak už to stojí za úvahu.

Co je XRP? Kryptoměna, která je výrazně rychlejší, na poplatcích levnější a energeticky nenáročná. Odstraňuje tedy všechny nedostatky, které má bitcoin nebo třeba ethereum.

Navíc za ní stojí silné společnosti. V první řadě Ripple, který vede její vývoj a dodává software pro mezinárodní převody peněz bankám. Pak také už zmíněná SBI nebo třeba R3, které XRP používá ve své blockchainové platformě Corda, jež má už přes 300 firemních zákazníků.

XRP je stavěno pro platby a pro platby je také používáno. Dokáže tak zefektivnit převody peněz, že je možné do zahraničí posílat jen koruny, aniž by celý převod sežraly poplatky. A takový převod pak trvá jen pár sekund místo dní, když použijete běžnou banku.

XRP tedy má jasný užitek a už ho používají finanční instituce a banky. Likvidita kryptoměnových trhů je zatím nízká, takže všechno nabíhá postupně, ale transakce v síti XRP evidentně rostou.

Takové nasazení a zázemí nemá žádná jiná kryptoměna. Bude tedy XRP největší kryptoměnou? To s jistotou samozřejmě říct nedokážu, ale na základě faktů mám ten pocit, že by mohla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *